יתרונותיו וחסרונותיו של דק סינטטי


דק הוא משטח עליו נוח להלך (גם ברגליים יחפות), ניתן להציב עליו אביזרים שונים כגון ריהוט גן או צעצועי ילדים, והוא משמש לעיתים מעין שלב מעבר בין פנים המבנה לחוץ. לדק, מטבעו, השפעה ניכרת על עיצוב החלל סביבו, לדוגמא דק נאה בשילוב פרגולה תלויה מוסיף רבות למראה הכולל של הגינה או המרפסת והמבנה הסמוך להם.
בעבר נבנו כל הדקים מסוג כזה או אחר של עץ. מזה כעשור שהמעוניינים להקים דק יכולים לבחור דווקא בכזה העשוי לוחות חומר סינטטי. מאמר זה נועד לשמש בסיס להשוואה בין דק עץ לדק סינטטי, נפרט בו מעט על תכונותיו של הדק הסינטטי, מתי כדאי להעדיף דק כזה על פני דק עץ, מה עלות התקנה אופיינית של דק סינטטי ועוד.

חומר מתקדם שתוכנן במיוחד לשמש לבניית דק

יתרונותיו הבולטים ביותר של דק סינטטי נובעים מכך שהוא עשוי לוחות שתוכננו בקפידה לשמש בדיוק לצורך זה. הנדסת חומרים מתקדמת מאפשרת כיום ליצור לוחות שפני השטח שלהם ניחנים בקשיות גבוה (דבר המקנה להם עמידות בפני שחיקה) בעוד הם עצמם גמישים (אינם נוטים להישבר), חזקים (אין צורך בלוחות עבים), בעלי משקל סגולי נמוך, נוחים לעבודה (בעלי שיטות חיבור נוחות זה אל זה, קלים לחיתוך לפי מידה) ובעלי מראה נאה (ניתן לבחור בין שלל גוונים ודוגמאות).
לאור יתרונות אלה אין פלא שהפופולאריות של דקים סינטטיים נמצאת בעליה.

יתרונות לעומת דק עץ

כפי שתואר לעיל לחומר ממנו עשויים לוחות דק סינטטי תכונות רבות ההופכות אותו מתאים במיוחד לשמש לבניית דקים. עם זאת יש לזכור כי עץ טבעי גם הוא חומר גלם הניחן ביתרונות רבים. בבואנו להשוות דק סינטטי לדק עץ יש לזכור כי ישנם כמה סוגי עץ מהם נבנים דקים בארץ, מהם כאלה בעלי עמידות גבוהה מאוד (עץ איפאה למשל), אחרים הנחשבים בעלי מראה יוקרתי (טיק למשל) ועוד. עץ אורן הוא הפופולארי ביותר מכיוון שהוא זול יחסית, נאה, מתאים לאקלים הישראלי ונוח לעבודה.

יתרונותיו המרכזיים של דק סינטטי לעומת דק מעץ הם עמידות גבוה ביחס למחיר, האפשרות לבחור בין שלל דוגמאות וגוונים ושמירה על מראה חדש לאורך שנים רבות ללא צורך בתחזוקה (למעט ניקיון פשוט).
תכונותיו של דק עץ (כולל מראה) נקבעות על ידי סוג העץ ממנו נבנה. דק עץ אמנם עמיד פחות מדק סינטטי ודורש תחזוקה רבה יותר אולם ניתן בכל עת לחדש מראהו לחלוטין על ידי ליטוש ויישום מחדש של לכה שקופה/מגוונת, שמן דק או צבע.

ישנם מי שטוענים שאין תחליף למראה והמגע הטבעיים שמעניק דק מעץ. זהו כמובן עניין של טעם אולם יש לתת את הדעת לעובדה שרוב לוחות דק סינטטי מעוצבים כך שיידמו במראה עץ מסוג כזה או אחר וכך יוצא שבפועל מדובר במעין “חיקוי”.

עלות ביחס לדק עץ

ההוצאה הכרוכה בהקמת דק, בין אם מדובר בדק סינטטי או דק עץ, נגזרת מסוג החומר ממנו נבנה הדק (סוג העץ או מחירם של הלוחות הסינטטיים המסוימים שבחרנו) והיקף העבודה הדרוש להקמת הדק (הכנת תשתית מתאימה ובניית הדק עצמו).
באופן כללי ניתן לומר שדק מעץ אורן יהיה בדרך כלל הזול ביותר, יעלה סביב 350 ש”ח למטר רבוע, דק מעץ איפאה יעלה כ 700 ש”ח למטר רבוע ודק מעץ טיק בורמזי יעלה כ1000 ש”ח למטר רבוע. לשם השוואה נציין כי מחיר אופייני לדק סינטטי הוא 650 ש”ח למטר רבוע.

דק סינטטי מתאים במיוחד למי שאין להם העדפה דווקא לעץ טבעי והם מעוניינים בדק בעל מראה אחיד, עמיד בפני פגעי מזג אוויר, מזיקים ושחיקה מכאנית, דק שמצריך מעט מאוד תחזוקה ושעלות הקמתו נמוכה יחסית לזו של דק מעץ איכותי בעל תכונות דומות.

עקבו אחרינו בפייסבוק