כיצד לתכנן בית מעץ

ילדים רבים חולמים על בית עץ, מקום קטן משלהם אליו בו הם יכולים לשחק בצוותא (עם חברים ו/או אחים), למצוא בו שלווה לבדם, לקשט, להציב דברים באופן בו הם בעצמם בוחרים וכד’. מי שגרים בבית פרטי עם חצר יכולים להגשים עבור ילדיהם את חלום בית העץ, זאת אפילו אם אין בנמצא עץ שהוא גדול וחסון מספיק. ניתן לתכנן ולבנות בתי עץ כך שיתאימו בדיוק לצרכים הייחודיים של הילדים עבורם הם מוקמים כמו גם למקום בו יוצבו. אספנו עבורכם מידע ונקודות למחשבה שיסייעו לכם להבין מה חשוב לקחת בחשבון בבואנו לתכנן בית עץ.

תכנון בהתאם לצרכים הייחודיים

הביקוש לבתי עץ ותרבות האינסטנט הניבו מוצרים בדמות קיטים מן המוכן להקמת בתי עץ. חשוב להבין שבתי עץ מטבעם צריכים להתאים לצרכים ותנאים מסוימים. הקמת בית עץ תוך שימוש בקיט מן המוכן כרוך בוויתור על תכנון במהלכו יילקחו בחשבון העדפות וצרכים ייחודיים.
לעיתים קרובות מי שמסתפקים בפתרון מהיר בדמות בית עץ שנרכש כקיט להרכבה מגלים עד מהרה שלא ניתן באמת לעשות בו שימוש כפי שקיוו, ייתכן שמימדיו אינם מתאימים, הפתחים לא נוחים, הוא ממוקם באופן שמקשה על השהייה בו (למשל חשוף לשמש כך שחם מאוד בתוכו במהלך היום) ועוד. מי שבוחרים בבית עץ המתוכנן ונבנה במיוחד לפי צרכיהם יזכו לקבל בית עץ מושלם, נאה, חזק, בטיחותי, אליו קל לגשת ולהיכנס, ובתוכו נעים לשהות ברוב שעות היממה.

מיקום ומידות

שני המשתנים הבסיסיים ביותר לתכנון בית עץ הם המקום בו יוצב והמידות הרצויות. השאיפה כמובן היא לבנות את בית העץ על גבי עץ גדול וחסון אולם לעיתים קרובות נדרשת תמיכה נוספת (בדמות עמוד אחד או כמה), פעמים אחרות בית העץ כולו נבנה באופן עצמאי, בסמוך או אפילו במנותק לחלוטין מעץ כזה או אחר בחצר.
מבחינת מידות יש לדאוג שבתוך בית העץ יהיה די מקום כדי לנוע בחופשיות ושקל יהיה להיכנס ולצאת ממנו. בדרך כלל מתוכננים בתי עץ להכיל בין שניים לארבע ילדים לכל היותר.

עיצוב

כאמור, המיקום המיועד והמידות הכלליות מעניקות את המסגרת לתכנון. מרגע שהונחה מסגרת זו ניתן לעצב את המבנה כך שיתאים לטעמם של בעליו. ניתן לבנות בתי עץ בשלל סגנונות, לצבוע את הקירות בצבעים עזים יותר או פחות, להתקין חלונות, דלתות, פתחים בגג וכד’. למעשה אין מגבלה על חופש היצירה למעט הצורך להקפיד על חוסן המבנה ובטיחות השימוש בו.

בטיחות

כולנו רוצים בית עץ נאה ומפנק אולם מובן שהבטיחות קודמת והדרישה החשובה מכל היא שבית העץ יהיה חסון ובטוח לשימוש.
יש לתכנן בהתאם למשקל אותו בית העץ מיועד לשאת, לתת את הדעת לנושאים כגון סכנת נפילה ממנו, מן הסולם או המדרגות המובילים אליו וכד’.
אנו בטל פרגולות צברנו ניסיון עצום בתכנון והקמה של בתי עץ. כל בית כזה אותו אנו מקימים נבנה כך שיתאים בדיוק לצרכיו הייחודיים של בעליו ויעניק שנים רבות של שימוש מהנה ובטוח.

עקבו אחרינו בפייסבוק