תהליך הקמת דק

דק מעץ הוא תוספת נאה ושימושית לגינות ומרפסות, הוא מהווה משטח נעים שניתן להציב עליו ריהוט גן, אפשר לפרוש מעליו שמשיית צל או אפילו לבנות פרגולה של ממש. מכיוון שמדובר במשטח גדול למדי העשוי עץ, או חומר דמוי עץ (לוחות דק מחומר סינטטי), ההשפעה של דק על עיצוב המרחב סביבו היא מרחיקת לכת. אין פלא שדקים הפכו פופולאריים מאוד במחוזותינו. בעלי בתים ובעלי עסקים רבים בוחרים להקצות מקום לדק, בדרך כלל הדק נבנה כך שיוצאים אליו מן המבנה והוא מהווה מעין שלב מעבר בין פנים המבנה למרחב שבחוץ.

היקף הביקוש לדקים הוא האחראי למספר הגדול יחסית של בעלי מקצוע המציעים שירותי הקמת דק. חברות שכאלה עוסקות בדרך כלל גם בבניית פרגולות, גדרות עץ, שבילי עץ ועוד עבודות עץ כגון אלה. חובבי פרויקטים מסוג “עשה זאת בעצמך” עשויים לקחת על עצמם את הקמת הדק שלהם.
מי שמתכנן להקים דק כדאי שיכיר את הכרוך בביצוע המלאכה. כך ניתן לבחון טוב יותר את בעלי המקצוע ולוודא שהדק מוקם כהלכה. בפסקאות הבאות תמצאו תיאור כללי של השלבים בתהליך הקמת דק.

אפיון ועריכת תוכנית

הדרך אל דק מרשים המתאים היטב לצורך המיועד לו מתחילה באפיון מדויק. יש לשאול את עצמנו מה אנו מצפים שהדק יאפשר לנו לעשות, אלו תכונות נרצה שיהיו לו? האם צריך לתחום אותו במעקה? מה גודל השטח שיכסה? האם תוצב עליו פינת ישיבה או שהוא יוותר חשוף? האם תבנה מעליו פרגולה? ועוד.
לאחר שיש בידינו תשובות לשאלות כגון הנ”ל ניתן לתכנן את הדק לפרטי פרטים, מומלץ מאוד לערוך שרטוט עליו מידות כלליות של הדק ומידות של חלקים שונים בו. יש לתכנן גם את המבנה שיוקם מתחת ללוחות הדק ויתמוך בהן. חוסן המבנה התומך בלוחות הדק הוא חשוב מאין כמותו, המבנה יתוכנן בהתאם לתשתית הקיימת, על גבי משטח מרוצף למשל מספיק בדרך כלל לקבע קורות אורך ורוחב בצפיפות מספקת, אם הדק מוקם על גבי קרקע חשופה יש להתקין תחילה נקודות עגינה המורכבות על גבי עמודי ברזל נמוכים המעוגנים אל הקרקע ביציקות מלט.

הקמת המבנה התומך בלוחות הדק

בטרם מתחילים לבנות את המבנה שמתחת ללוחות הדק יש לנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי להבטיח שמתחת לדק לא יצמחו עשבים. אם הדק מוקם על איזור שאינו מרוצף או מכוסה ביציקת מלט יש לרסס, לכסות ביריעות יוטה ולפזר מצע תערובת אבנים וחול.
לאחר שיש תשתית מתאימה בונים את המבנה שיתמוך בלוחות הדק, בדרך כלל המבנה יוקם מקורות עץ אולם יש המשתמשים בברזל כמו גם בפרופילים מאלומיניום.

התקנת לוחות הדק היא למעשה המלאכה הפשוטה בכל תהליך הקמת הדק, יש לבחור את החומר המתאים לנו ביותר, עץ מסוג מסוים או לוחות מחומר סינטטי. אם הדק נבנה מעץ יש לסיים את המלאכה בגימור של לכה שקופה, לכה מגוונת או שמן דק.

עקבו אחרינו בפייסבוק