טיפים לתחזוקה נכונה של פרגולה

רבים בוחרים להקים פרגולה בחצר או במרפסת, והסיבה ברורה, פרגולה היא נאה, שימושית מאוד ועלות הקמתה אינה גבוהה. כמעט כל הפרגולות בארץ עשויות עץ, חומר טבעי אשר נחשף לתנאי מזג האוויר עובר תהליכי בלאי העשויים להיות מואצים יותר או פחות בהתאם לטיב העץ, טיפולים שעבר (או לא עבר) המשפרים עמידותו וסוג הלכה או הצבע שנצבע בהם. חשוב לדעת כי כל פרגולה זקוקה לתחזוקה כדי שתאריך ימים, תשמור על מראה נאה ותמשיך להיות מבנה בטוח. בפסקאות הבאות תמצאו מידע מועיל אשר יסייע לכם לטפל נכון בפרגולה שלכם, בין אם תבחרו לעשות זאת בעצמכם ובין אם תחליטו להזמין בעלי מקצוע על מנת שיבצעו את העבודה עבורכם.

ההבדל בין עץ המיועד לשמש בחוץ לבין עץ המשמש בתוך מבנים

חשוב מאוד לדעת שיש עץ המיועד לשמש לבניית מבנים כגון פרגולות, גדרות ונדנדות חצר ולפיכך יוותר כל ימיו חשוף לפגעי מזג האוויר. מנגד יש עץ שמיועד לשמש לייצור פריטים המיועדים להצבה בתוך מבנים כך שהם מוגנים משמש וגשם.
כדי שפרגולה תאריך ימים ולא תזדקק לטיפולים תכופים מדי חשוב מאוד להקפיד לבנות אותה מעץ המיועד לשמש בחוץ. ישנם מספר סוגי עצים המתאימים לבניית פרגולות, הנפוץ ביותר מבין אלה הוא עץ אורן שמקורו מיערות באירופה, יערות המתוחזקים לצרכי הפקת עץ לחומר גלם והכריתה בהם מבוקרת.
כדי שעץ האורן יהיה מתאים לשימוש בחוץ עליו לעבור טיפולי אימפרגנציה בהם מוחדרים אליו חומרים המשפרים עמידותו כנגד לחות כמו גם מזיקים למיניהם.

ביקורת שנתית לפני בוא החורף

הקיץ הישראלי לוהט והצבע שעל עצי הפרגולה החשופים לשמש עונה אחר עונה עשוי להתקלף. קילופים בצבע, מעבר לכך שהם פוגעים במראה הפרגולה, מאפשרים למים לחדור אל העץ, המים נספגים בעץ ומאיצים הליכי בלאי כגון ריקבון, היסדקות (בשל “התנפחות” העץ כשהוא סופג מים) ועוד. לכן חשוב לערוך בסתיו ביקורת לפרגולה. לבדוק את מצב הקורות, הלוחות, החיבורים, הקירוי, החיפוי (אם יש) והצבע. אם מתגלות בעיות זה הזמן לטפל בהן, לפני בוא הגשמים.

חיזוק הקונסטרוקציה

חשוב מאוד לדאוג שהפרגולה תישאר חזקה, אם שמים לב לחופש שנוצר, חיבור שהתרופף, לוח שקיבל בטן, קורה שהתכופפה או נסדקה, או לסימנים אחרים מעין אלה, יש לנקוט צעדים מיד. אם יש חשש שהפרגולה מאבדת מחוזקה מומלץ מאוד לפנות לבעלי מקצוע על מנת שיבצעו בה את התיקון הדרוש.

ליטוש וצביעה מחדש

כאמור שמירה על חוזק מבנה הפרגולה היא הכרחית אולם חשוב גם לדאוג שתמשיך להיות נאה. כדאי לדעת שניתן לחדש מראה של מבני עץ שונים, פרגולות ביניהן, באמצעות ליטוש וצביעה מחדש.
את הליטוש מבצעים באמצעות מלטשת חשמלית רוטטת או סובבת. לאחר שהוסר מהעץ כל מה שמתקלף ממנו ניתן לעבור לצביעה מחדש, אין הכרח לצבוע באותו צבע או לכה מגוונת שהיו לפני כן אולם יש יתרון בשמירה על אותו גוון, זאת בשל שיירי צבע (או לכה) שנותרו לאחר הליטוש וישתלבו היטב בצביעה מחדש כל עוד זו נעשית בגוון זהה.

עקבו אחרינו בפייסבוק