פרגולות מעץ

פרגולות מעץ הפכו מבוקשות מאוד בעשור האחרון, רבים מגלים כי פרגולה אינה רק פרקטית אלא גם תורמת רבות לעיצוב ולאווירה באזור בו היא שוכנת.
בהיותה גדולה ובעלת נוכחות, עשויה חומר גלם נאה ומרשים, פרגולה בחצר או במרפסת היא תוספת אטרקטיבית אשר מספקת לנו מקום נעים ומוצל בקיץ כמו גם אזור מוגן מגשם בחורף.
ניתן לשלב פרגולה עם דק עץ מתחתיה, היא יכולה להיות בעלת מבנה פשוט ומינימליסטי או דווקא מהודר ומלא עיטורים, ניתן לבחור כמה צל ישרור תחתיה, איזה קירוי יורכב עליה, לשלב אותה עם מה שבנוי סביב או לתכננה כך שתעמוד באופן עצמאי לגמרי.
טל פרגולות נותן לכם מידע שימושי אודות פרגולות מעץ, מאלו חומרי גלם נהוג להקים אותן, אלו סוגי גימור יעניקו לה עמידות מרבית בפני פגעי מזג אוויר, האם ניתן לשפץ פרגולות ישנות ועוד.

[soliloquy id="654"]

חומרי גלם אופייניים

עקרונית, ניתן לבנות פרגולה תוך שימוש במגוון סוגי עץ אולם בישראל העץ המומלץ ביותר לשמש כחומר הגלם לפרגולות הוא עץ אורן, זאת משום שמדובר בעץ הגדל באופן טבעי באזורנו ולפיכך הוא בעל עמידות טובה לאקלים המקומי, כדאי לדעת שכל העץ המשמש לבנייה בארץ מקורו ביבוא מחו”ל, עץ האורן מגיע מיערות באירופה בהם מגדלים עצים לצורך שימוש תעשייתי והיקף כריתת העצים בהם מבוקר בקפידה.
פרגולות רבות נבנות מקורות ולוחות עץ אורן מהוקצעים, ישנם מי שבוחרים עיצובים מאסיביים יותר מעץ גושני (קורות בעובי של 15סמ’ על 15סמ’ ומעלה הנלקחות כמקשה אחת מגזע עץ בודד) גם הוא על פי רוב עץ אורן. גם אדני רכבת ועמודי חשמל ישנים מעץ יכולים לשמש חומר גלם לפרגולות ייחודיות.

גימור

חשוב מאוד לצבוע פרגולות מעץ בצבעים איכותיים שיעניקו להם הגנה טובה מפני פגעי מזג האוויר ויבטיחו שישמרו על מראה נאה לאורך שנים רבות. צבעי Bondex ויעקובי הם בחירה טובה עבור מתקינים מקצועיים שאיכות הפרגולות מעץ אותן הם מקימים חשובה להם.
מכיוון שעץ הוא חומר גלם טבעי מרשים רבים מעדיפים לצבוע אותו בלכה מגוונת ולא בצבע שמן אטום אולם לעיתים דווקא צבע כזה הוא המתאים יותר, למשל כאשר כך ניתן לשלב את הפרגולה טוב יותר בעיצוב האזור שסביבה.

קירוי פרגולות

ישנו מגוון סוגי קירוי לפרגולות מעץ. כך למשל ניתן לקרות בלוחות פוליגל היכולים להיות לבנים, חומים, שקופים או שקופים למחצה (מעניקים הגנה מסוימת מקרינת השמש). קירוי אופייני נוסף הוא לוחות סנטף, ישנן פרגולות המקורות בלוחות גליים מחומרים מממוחזרים, ביריעות PVC, ובמיני סוגי קירוי דמויי רעפים (המכונים “שינגלס”).
מתחת לקירוי ניתן לפרוס משטחים דקורטיביים, למשל מקני במבוק בעוביים שונים. שילוב בין סוג לוחות הקירוי והמשטח הדקורטיבי תחתם יקבע גם את מידת ההצללה שגג הפרגולה יוצר תחתיו.
ברוב המקרים אין צורך באישור קונסטרוקטור כדי להבטיח שהפרגולה חזקה ובטוחה אולם ישנם מקרים בהם מתקינים מקצועיים יעמדו על כך שיושג אישור שכזה, כך למשל כאשר מדובר בפרגולה תלויה.
כדאי לדעת שלא תמיד צריך לפרק פרגולות ישנות שכבר אינן נראות טוב ולבנות חדשות תחתן. פעמים רבות משתלם יותר לשפץ פרגולה, זאת כאשר ניתן לחדש אותה לחלוטין, הן מבחינת המראה והן מבחינת העמידות.

 • “כשהפרגולה שלנו התחילה להתפרק הזמנו שלושה בעלי מלאכה; הם בדקו את המקום ואת הדרישות והגישו הצעות מפורטות. שלושתם נראו רציניים והגונים, המחירים דומים; אנו לא יודעים מה בדיוק גרם לנו לבחור בטל…

  לילי ואמיר דוננפלד, חיפה
 • “לכל המעוניין . אני לא יודע מאיפה להתחיל . אבל אנסה לעשות את זה בצורה קולע. אנחנו משפחה של 4 ילדים עם גינה דיי גדולה . תמיד חשבנו על פרגולה או משהו דומה . שנוכל לשבת וליהנות עם הילדים בזמן איכות …

  משפחת פרץ, מושב גדיש
 • “אתה לא מבין כמה מחמאות וברכות קיבלת היום מכל המשפחה !! נראה לי אני נכנס איתך שותף יש לי כבר מקדמות ביד 😜  . היה שווה הכל אתה לא מבין איך כולם נהנו ולא הפסיקו לדבר על הפרגולה. בקיצור שיחקת אותה.🔨”

  משפחת אמויאל, יקנעם עילית
 • “אני רוצה להמליץ על טל פרגולות על עבודה המסורה והטובה ומהירה שעשו😄😄😄😄 על הפרגולה ועל הגדר המהממת שלי בקיצור מי שרוצה עבודה טובה ומהירה ומשתלמת זה טל פרגולות👊👊👊👊👊”

  אוסנת ודימה רשקובן, נצרת עלית
 • “אכן זו הפרגולה שטל והצוות שלו הקימו בבתי ואני יותר ממרוצה. ראשית עבודה עברית טהורה. סיכום הדברים בננו בוצע בקפדנות אחריות ומקצוענות. חומר איכותי ומטופל מכל הלב….

  קובי שי, נתניה
 • “כל תהליך העיצוב והבנייה של הפרגולה בבית הפרטי שלנו בהוד השרון היה פשוט חווייה מדהימה. תודה רבה לטל ולכל הצוות על הביצוע המושלם. ממליצה בחום!”

  רוית חזק, הוד השרון