פרגולות עץ גושני

עץ גושני הוא עץ מסיבי יחסית (מכאן המילה “גושני”) ומקנה מראה מאוד טבעי וכפרי עבור הפרגולה שלכם, מקובל להחשיב קורות עץ בעלי מידות של מ15 סמ’ X 15 סמ’ ומעלה כקורות עץ גושני (מן הסתם ישנן קורות עץ גושני בעלי מידות גדולות בהרבה עד 30 סמ’ X 30 סמ’ ואף יותר).
עץ גושני הוא בעצם גוש של עץ שנלקח ישירות מתוך גזע של עץ שהוקצע, והמראה הסופי שלו לאחר הקמת הפרגולה הוא טבעי מאוד, ביחס למשל לעצים רב שכבתיים העשוי בהדבקה של מספר פרוסות עץ זו לזו והמראה המתקבל הוא מאוד מתוכנן, מהונדס, ישר, ופחות כפרי או טבעי.

הבחירה בעץ גושני מאפשרת להקים פרגולה שהמראה שלה הוא בדרך כלל מאסיבי אותו ניתן לרכך מעט עם שילוב של אלמנטים עדינים כמו עיטורים בעץ, במבוק או בד.

היתרונות של פרגולות עץ גושני

ראשית, כדאי לומר כי עץ גושני נחשב איכותי בקרב מתקיני פרגולות. רמת העיבוד המופחתת שלו והקרבה שלו לחומר הגלם המקורי, מקנים לו מראה ייחודי שניתן לזהות מרחוק.
השימוש בעץ גושני מתאים מאוד לנוף הארץ ישראלי, והוא מתאים בפרט עבור בנייה או הקמה של פרגולות קטנות וביתיות בעלות מפתח גדול יחסית (כאשר יש צורך בהקמת פרגולות מעץ בגדלים יותר “תעשייתיים”, נעדיף עץ רב שכבתי).
בדרך כלל, פרגולות הבנויות מעץ גושני מחזיקות מעמד לאורך שנים רבות ורמת התחזוקה שלהן נמוכה יחסית.
בנוסף, בשל עמידות קורות העץ הגושני, אין חשש משקיעה של הקורות או מעיוותים אחרים, כך שניתן חופש רב יותר בתכנון הפרגולה, קביעת המרווחים בין הקורות וכד’, תוך ביטחון בחוזק המבנה ובשמירה על מראה טוב לאורך שנים רבות.

מאילו עצים ניתן להקים פרגולות עץ גושני?

בארץ, העץ הנפוץ ביותר המשמש לבנייה בכלל וכך גם בהקמת פרגולות מעץ גושני הוא עץ אורן. ניתן להקים פרגולות עשויות בלוקים של עץ גושני הנלקח מגזעים של עצי אורן שגודלו ביערות באירופה (במיוחד במזרח אירופה), יערות הגדלים במיוחד כדי לספק עץ לתעשייה וכריתת העצים בהם מבוקרת בקפידה.
האורן הוא עץ חזק מאוד, עמיד, יפה (צבעו צהבהב בהיר יחסית), מתאים מאוד לאקלים הישראלי, ובשל שכיחותו בארץ מחירו זול ביחס לחלופות. עם זאת, ניתן לבחור בעץ גושני מסוגים אחרים, כמו מהגוני, אלון, דאגלס, ואחרים.
מומלץ לבחור מתקין פרגולות איכותי ומנוסה ולוודא כי העץ עבור הפרגולות שלכם מגיע ממחסן עצים איכותי, יש לוודא שהעץ עבר תהליך של אימפרגנציה המקנה לו עמידות מפני מזיקים ותנאי מזג אוויר.

מה החיסרון של פרגולות עץ גושני?

פרגולות עץ גושני הן פרגולות שמטבען מתקבלות במראה הסופי גס יותר ועדין פחות. מראה זה צריך להתאים למבנה ולסביבה, וכמובן להעדפותיהם של בעלי הפרגולה.
בגלל שהעץ הגושני הוא בעצם גזע מהוקצע שמגיע כמעט בשלמותו, העץ “חי” ומקבל לאורך השנים מעין סדקים. סימנים אלה המתהווים בעץ אינם מזיקים לו והם אינם פוגעים בעמידות הפרגולה, אבל צריך לאהוב את המראה המחוספס הזה על מנת ליהנות ממלוא ההדר של פרגולות עשויות עץ גושני.

 • “כשהפרגולה שלנו התחילה להתפרק הזמנו שלושה בעלי מלאכה; הם בדקו את המקום ואת הדרישות והגישו הצעות מפורטות. שלושתם נראו רציניים והגונים, המחירים דומים; אנו לא יודעים מה בדיוק גרם לנו לבחור בטל…

  לילי ואמיר דוננפלד, חיפה
 • “לכל המעוניין . אני לא יודע מאיפה להתחיל . אבל אנסה לעשות את זה בצורה קולע. אנחנו משפחה של 4 ילדים עם גינה דיי גדולה . תמיד חשבנו על פרגולה או משהו דומה . שנוכל לשבת וליהנות עם הילדים בזמן איכות …

  משפחת פרץ, מושב גדיש
 • “אתה לא מבין כמה מחמאות וברכות קיבלת היום מכל המשפחה !! נראה לי אני נכנס איתך שותף יש לי כבר מקדמות ביד 😜  . היה שווה הכל אתה לא מבין איך כולם נהנו ולא הפסיקו לדבר על הפרגולה. בקיצור שיחקת אותה.🔨”

  משפחת אמויאל, יקנעם עילית
 • “אני רוצה להמליץ על טל פרגולות על עבודה המסורה והטובה ומהירה שעשו😄😄😄😄 על הפרגולה ועל הגדר המהממת שלי בקיצור מי שרוצה עבודה טובה ומהירה ומשתלמת זה טל פרגולות👊👊👊👊👊”

  אוסנת ודימה רשקובן, נצרת עלית
 • “אכן זו הפרגולה שטל והצוות שלו הקימו בבתי ואני יותר ממרוצה. ראשית עבודה עברית טהורה. סיכום הדברים בננו בוצע בקפדנות אחריות ומקצוענות. חומר איכותי ומטופל מכל הלב….

  קובי שי, נתניה
 • “כל תהליך העיצוב והבנייה של הפרגולה בבית הפרטי שלנו בהוד השרון היה פשוט חווייה מדהימה. תודה רבה לטל ולכל הצוות על הביצוע המושלם. ממליצה בחום!”

  רוית חזק, הוד השרון