3 סוגי העצים המומלצים לבניית פרגולות מעץ

פרגולה היא שם כולל למבנה ללא קירות הנסמך על עמודים בלבד, שתקרתו מהווה משטח הצללה מישורי. הפרגולה היא אמצעי ההצללה המוכר והפופולרי ביותר כיום. תפקידה הרשמי הוא להגן מפני גשם, רוחות ושמש, אך בנוסף היא מהווה תוספת אלגנטית למרפסת או לגינה ומבטאת אמירה עיצובית של בני הבית ושל אופי הבית. כך לדוגמא, לבית פרטי במושב או בקיבוץ שיוצא אל גינה ירוקה ורחבת ידיים, ושמאמץ לעצמו סגנון כפרי וביתי, תתאים מאוד פרגולת עץ. לעומת זאת, פרגולה בבית דירות עם יציאה למרפסת ששטחה קטן ומוגבל יותר, יכולה להיות בעלת סגנון חדשני והיי-טקי ומורכבת מחומרים אחרים, כגון אלומיניום או ברזל.

על אף שהקמת פרגולות מאלומיניום ומברזל היא אכן מגמה שהולכת ותופסת תאוצה, העץ היה ונותר החומר המסורתי והשכיח ביותר לבנייתן. פרגולה מעץ משדרת נוחות, נינוחות, רוגע וביתיות. היא בנויה מחיבור של קורות עץ היוצרות יחד צל על שטח מוגדר, כאשר הרווחים בין קורות אלה מאפשרים את חדירת אור השמש, ובו זמנית גם מספקים צל ברמה הרצויה במטרה לספק חוויה ושהות נעימה תחת הפרגולה. ניתן גם לשלב בפרגולה חומרים ואלמנטים שונים, כגון זכוכית, במבוק או מוצרי פרזול ונפחות.

מכיוון שהתקנת פרגולת עץ תתבצע לרוב באזורים החשופים לפגעי מזג האוויר, כגון גינה, חצר, מרפסת או גג בניין, ישנה חשיבות מכרעת לבחירת סוג העץ המתאים, הן מבחינת מראה הפרגולה, הן מבחינת תחזוקתה וכמובן מבחינת העלויות. בל נשכח שלעץ ישנו בלאי טבעי ולכן נדרשת תחזוקה שוטפת של הפרגולה למראה מיטבי לאורך זמן.

בעבר, רוב הפרגולות בארץ נבנו מעצי אורן או ליבנה שנחתכו לקורות עבות, עברו תהליך חיטוי למניעת חדירת מים ולדחיית מזיקים, ואז חוברו יחדיו למבנה יציב. כיום יש דרישה גבוהה לבניית פרגולות מעץ גושני. במאמר זה נעמוד על ההבדלים בין פרגולות עץ רגילות לבין כאלה העשויות עץ גושני או עץ דו / רב-שכבתי – שלושת הסוגים הנפוצים ביותר לבניית פרגולת עץ.

פרגולה מעץ גושני

עץ גושני (מהמילה “גוּש”), הוא למעשה קורת עץ שהוקצעה מעץ יחיד, כלומר שהמקור ממנה הגיעה הוא גזע העץ. קורה אחת כזו יכולה להגיע עד 12 מטרים אורך. העץ הגושני הוא עץ בעל מראה פראי ופרוע המקנה לפרגולה הנבנית ממנו נוכחות בולטת ומשווה לה מראה כפרי, מרשים ויוקרתי. בנוסף, פרגולה זו איכותית ומאריכת ימים, והבנייה והתחזוקה שלה פשוטות ומהירות יותר.

מאפיין נוסף של העץ הגושני הוא סדקיו הרבים שמקנים לו מראה גס במקצת. יש לקחת בחשבון, שגם אם נשתמש בעץ גושני ללא סדקים, אלה יופיעו, עם הזמן, כחלק מטבעו. חשוב לציין שחתכים אלו אינם פוגעים באיכות העץ ובחוזקו.

מלבד תחושת החמימות והביתיות, לפרגולה מעץ גושני יתרונות נוספים. היא חזקה ויציבה ובשל העובדה שעשויה קורה יחידה, אינה נוטה להתעקם או לשקוע. היא יכולה לשאת עליה משקל כבד ולכן ניתן לקרות אותה כמעט בכל צורה, החל ממחצלות במבוק, וכלה ברעפים או במתכת. והיתרון החשוב ביותר, אותו כבר ציינו, שהטיפול והתחזוקה שלה קלים יותר. יחד עם זאת, פרגולה מעץ גושני חייבת להיות בעלת תשתית ויסודות חזקים מאוד. הבנייה שלה קשה יותר, כיוון שהקורות כבדות וארוכות ובהתאם לכך, גם מחירה גבוה יותר.

עצים גושניים עבור פרגולות עץ הם עצים גדולים ועבים מאוד, ובעלי טקסטורה גסה למראה המאופיינת בסדקים. בארץ נפוצים העצים הגושניים הבאים:

העץ הגושני הלבן, הנפוץ ביותר מבין העצים הגושניים בארץ וגם הזול מביניהם. מקורו בארצות אירופה והוא משתייך למשפחת המחטניים (דומה מאוד לאשוח). הוא נחשב נוח מאוד לבנייה.

עץ הדאגלס פייר, שמקורו בצפון אמריקה והוא בעל גוון אדמדם-ורדרד. הוא אלסטי מאוד ולכן משמש במפתחים גדולים בכל סוגי הבנייה ומתאים במיוחד לפרגולות.

עץ אלון גושני, שמיובא מארצות הברית ואירופה. עץ זה קשה במיוחד ובעל מרקם ייחודי, לכן משמש בעיקר לבניית פרגולות מסוגננות.

פרגולה מעץ דושכבתי / רבשכבתי

העץ הדו-שכבתי או הרב-שכבתי הוא למעשה קורות עץ שאוחדו באמצעות הדבקה של שתיים או יותר קורות. קורות אלה ניתנות לייצור בכל קנה מידה שהוא, ומכיוון שההדבקה שלהן נעשית באמצעות מכשור ייעודי, נוצר להן מראה של עץ גושני. היתרון העיקרי בעץ הדו / רב-שכבתי הוא שאין בו חריצים וסדקים וכך מקבלת הפרגולה מראה נקי ומהודר יותר. יש כאלה הרואים בזה דווקא חיסרון, בעיקר עיצובי.

פרגולות מעץ דו / רב-שכבתי פופולריות מאוד, כיוון שהקורות מהן הן בנויות דקות ונוחות לעבודה ולעיבוד ובהתאם לכך גם עלותן זולה יותר. אולם כל אלה יוצרים גם חסרונות. מכיוון שהקורות דקות, הן נוטות להתעקם ויש צורך לבנות את העמודים התומכים ממספר קורות המחוברות ביניהן במרחק קצר. בנוסף, יופייה של פרגולה זו עלול לדהות עם השנים בשל השימוש בעץ מעובד יותר.

בהתלבטות בין בניית פרגולה מעץ גושני לבין פרגולה מעץ דו / רב-שכבתי, יש להתייחס תחילה לגודל השטח עליו רוצים לבנות את הפרגולה. פרגולות מעץ דו / רב שכבתי מתאימות מאוד למקומות קטנים או כאשר מעוניינים ליצור מחסה ללא השקעה כספית או עבודה ארוכה, ולהיפך – פרגולה על שטח גדול, תיראה מרשימה ויפיפייה.

גם כובד הגג הוא נתון שיש לקחת בחשבון. לפרגולה דו / רב-שכבתית יספיק קירוי של מחצלות במבוק או של קורות עץ דקות, אך קירוי מתכת או רעפים יצריך בניית פרגולה מסיבית יותר שהעץ הגושני יתאים עבורה.

פרגולה מעץ אורן

האורן הוא עץ חזק, קל, גמיש וזול יחסית, מסיבות אלה הוא הנפוץ ביותר לבניית פרגולות. זהו עץ בעל גוון צהוב משולב באדום, המאופיין ב”עיניים” המשוות לו חזות ייחודית ואיכותית. הוא מיועד לבניית פרגולות עדינות מראה. פרגולה מעץ אורן אינה משתלטת על הנוף ולא הופכת להיות האובייקט המרכזי בו, יתרה מכך, היא משתלבת באופן מושלם בגינה הביתית בשל חזותו השקטה והטבעית של העץ.

האורן הוא עץ זמין מאוד וקל משקל ולכן נחשב נוח לעיבוד, לניסור ולכל עבודה אחרת. קל מאוד גם לעצב אותו ולהתאימו לכל סגנון. במקביל זהו עץ חזק ויציב, שנדבק בקלות וסופג צבע בצורה אחידה וברמת גימור גבוהה. כל אלה הופכים אותו לעץ שכל אחד יכול לבנות איתו, בהנחה שיש לו גישה וידע בסיסיים.

יש לציין שניתן לבנות גם פרגולה גושנית מעץ אורן, אך עבור פרגולה גושנית מומלצים סוגי עצים אחרים, כבדים ומסיביים יותר ממנו.

קיימים עצים נוספים המומלצים לבניית פרגולות, כגון עץ האלון, עץ הדאלאס, הברוש המלוק או האשוח. עצים אלה נחשבים עמידים יותר לבלאי, למזג אוויר ולמזיקים ולכן מאריכים את חיי הפרגולה ושומרים על יופי העץ.

ומילה לסיום, בין אם אתם מחליטים על פרגולה מעץ גושני, מעץ דו / רב-שכבתי או מעץ אחר, בצעו חשיבה ותכנון מוקדמים. אחרי הכל, הפרגולה איתכם כדי להישאר, עשו הכל כדי שתוכלו ליהנות ממנה לאורך זמן.

עקבו אחרינו בפייסבוק