תכנון נכון של גדר לגינה

ישנם מקומות בעולם בהם גינות וחצרות אינן בהכרח מוקפות בגדרות. במחוזותינו המצב שונה וחצר שאינה מוקפת גדר היא היוצאת מן הכלל. יש היגיון רב בהקפת גינה בגדר, אין מדובר רק בהצבת מחסום המסמן היכן גבול השטח הפרטי ומונע, במידה כזו או אחרת, כניסה בלתי מורשית לחצר הבית (וממנה אולי גם אל תוך הבית עצמו). גדר סביב הגינה מספקת הגנה המסייעת לצמחים לשגשג, מעניקה למי ששוהה בגינה פרטיות והופכת את הבית והגינה לעולם עצמאי ונפרד מזה החיצוני. גדר מטבעה שהיא בעלת נוכחות ניכרת שהרי שטח הפנים שלה גדול והיא מקיפה את הגינה, בדרך כלל, מכל צדדיה.
לאור כל האמור לעיל ברור שבבואנו להקים גדר סביב הגינה שלנו צריך לתת את הדעת למכלול השיקולים ולתכנן גדר שתענה היטב על הצרכים הפרקטיים ותשרת את הפן האסטטי כאחד. בפסקאות הבאות תמצאו מידע מועיל אשר יסייע לכם בהליך של תכנון והקמת גדר מושלמת לגינה שלכם. נקדים ונאמר כי לא כל מי שמבצעים עבודות עץ ידעו לבנות עבורכם גדר איכותית, חשוב לבחור בבעלי מקצוע השולטים היטב גם בתחום גדרות העץ.

יתרונותיה של גדר עץ

גדר לגינה ניתן לבנות משלל חומרי גלם. ישנן גדרות אבן, גדרות מרשת חוטי ברזל, גדרות מחומרים סינטטיים, גדרות מלוחות פח, אלומיניום ועוד. מבין כולן נראה כי גדר עץ היא בחירתם של מי שמבקשים ליצור מראה טבעי, קלאסי ומזמין. עץ הוא חומר גלם נפלא, הוא נוח לעבודה, בעל מראה נאה, ניתן לצבוע אותו בצבעים אטומים או בלכה מגוונת, הוא מגיע בשלל מידות סטנדרטיות מהן אפשר לבחור את המתאימות לנו ביותר ועוד.
מלבד המראה האותנטי ויתרונותיו של העץ כחומר גלם (כפי שפורטו לעיל) יש לזכור שגדר עץ שהוקמה כהלכה היא עמידה מאוד, אינה דורשת תחזוקה, קל לבצע בה תיקון אם צריך (למשל להחליף לוחות שניזוקו בנסיבות כאלה או אחרות), אפילו לאחר שנים רבות ניתן בכל עת להעניק לה מראה חדש לחלוטין פשוט באמצעות ליטוש וצביעה. לאור יתרונות רבים אלה אין פלא שעסקים בתחום עבודות עץ מציעים לא פעם גם שירות הקמת גדר לגינה.

מימדים ומראה

מרגע שברור לנו שגדר עץ היא המתאימה לנו ביותר ניתן לעבור לשלב התכנון המדוקדק של הגדר שלנו.
בעלי מקצוע העוסקים בעבודות עץ ולהם ניסיון מוכח בהקמת גדרות לגינות יוכלו לייעץ, להדריך ולבצע יחד עימנו תכנון מושלם לפיו תיבנה הגדר. תוכנית הגדר תכלול מידותיה הכלליות (גובה, אורך כל מקטע, זוויות בין מקטעים, פתחים, למשל לשער או לעמדת פח אשפה). עוד תקבע התוכנית האם לוחות הגדר יקובעו במאוזן או במאונך, מה יהיה רוחב הלוחות מהם תיבנה הגדר ומה יהיה המרווח בין הלוחות. כדי להבטיח שהגדר תהיה חזקה יש לתכנן כך שיוצבו עמודים במרווחים מתאימים, הכול לפי משקל הגדר (הנגזר ממידותיה הכלליות, סוג ומידות העץ), התשתית עליו תוקם הגדר (על גבי חומה, ישירות על גבי הקרקע) וכד’.
מראה הגדר מושפע מסוג העץ ממנו היא נבנית, מרוחב הלוחות, צפיפותם ואם מוצבים במאונך או במאוזן. יש לתת את הדעת על הגוון בו תיצבע הגדר, מומלץ לצבוע את הלוחות לפני הרכבתם.

עקבו אחרינו בפייסבוק